









Technologie tepelných čerpadel od společnosti Stiebel Eltron využíváme k realizaci našich řešení domovních kotelen.
Zdroj: https://www.stiebel-eltron.cz
Tepelné čerpadlo z okolního prostředí (voda, země, vzduch) odebírá teplo. Zdrojem pohonu je elektrická energie, která se ⅓ podílí na vyrobeném teplu. Vyrobené teplo se následně využívá pro vytápění a ohřev TUV pro celý dům. Nejrozšířenějším typem je čerpadlo vzduch-voda, tzn. odebírá teplo z okolního vzduchu a předává ho otopné vodě. Tento typ se vždy používá pro bytové domy. Hlavní výhodou je snadná montáž, údržba a přijatelná cena.
O dostatek zásob teplé vody se starají zásobníky, zpravidla umístěné v technické místnosti a bez problémů pokryjí ranní i večerní špičku.
Zdroj: Časopis Svazu českých a moravských bytových družstev, ročník XVI, 5/2019
Cenová výhoda velkých tepláren z uhelných zdrojů již není tak značná, jako tomu bylo dříve. Teplo z těchto zdrojů za poslední desetiletí zdražilo o 10 – 40%. Například Elektrárna Opatovice zdražila obyvatelům měst Pardubice a Chrudimi o 47% za posledních 7 let.
Dále se ceny se pohybují u Pražské teplárenské soustavy kolem 670 Kč s DPH za GJ. O něco málo levněji vyjde cena u společnosti Veolia Praha (Plynové zdroje). Domovní plynové kotelny se pohybují mezi 400-600 Kč za GJ. Celkově se předpokládá další růst cen. Přesto je v republice výskyt odpojení od centrálního zdroje poměrně nízký. Někdy však hraje roli také to, že úředníci v některých městech odpojování od centrální soustavy záměrně blokují.
Zajímavost: Pokud se podíváme na jednotlivá odvětví v souvislosti s emisemi prachových částic, jsou na prvním místě domácnosti 74,6% (lokální topeniště na pevné zdroje). Energetika a výroba tepla zaujímá 3,6%.
Zdroj: Časopis Svazu českých a moravských bytových družstev, ročník XVI, 1/2019
Zdroj: ČHMÚ
WP Web: TB Solutions